به یاد مایکل شوماخر | سایت تفریحی پُرِپُر

به یاد مایکل شوماخر

بیش از ۲۰ سال میباشد که نام مایکل شوماخر، راننده  بر سر زبان هاست. مدت ها می باشد که به عاشقان سرعت و ریسک، “شوماخر” می گویند. همانا سرعت و ریسک، این پسر  آلمانی را به قهرمانی مسابقات ” فرمول- ۱ ” تبدیل نمود. او ۷ بار بر روی سکوی قهرمانی جهان ایستاد. اکنون زندگی او به یک تار مو بسته است.

shumakher

به راستی که عشق جهانی به وی، کاملا موجه است. آندری لُس، معاون سردبیر پورتال F1News.Ru ، می گوید که او فردی فرهمند (کاریزماتیک) و با استعداد بود، و این ویژگی اجازه می دهد تا چشم خود را بر روی بسیاری از چیزهای دیگر ببندیم:

“من مطمئنم که مایکل می توانست در هر رشته ی ورزشی موفق باشد. اما سرنوشت اینگونه شد که او ورزش اتومبیل رانی را انتخاب کرد. واقعیت این است که پدر او صاحب یک پیست کوچکِ اتومبیل های کارتینگ بود. بدین ترتیب، راه زندگی شوماخر، از پیش تعیین شده بود. مایکل خیلی زود به کارت سواری تسلط پیدا کرد و با کسب پیشرفت های مشخصی، به تدریج پله های ترقی را طی نمود. بنابراین او در کلیه ی مسابقات جهانی ورزش اتومبیل رانی، پیروز شد. با این تفاوت که وی فقط در مسیرهای پیستی مسابقه می داد و هرگز در مسابقات رالی شرکت نکرد. اما که می داند، شاید اگر او در مسابقات رالی هم شرکت می کرد به موفقیت های بزرگی دست می یافت”.

اولین شهرت بزرگ مایکل، به اواسط سال های ۸۰ میلادی قرن گذشته بر می گردد. در آن هنگام این پسر بچه ی پانزده ساله، قهرمان آلمان در میان نوجوانان شد. علاوه بر این، او موفق به کسب قهرمانی اروپا و جایگاه دوم در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان شد. هر کس که شوماخر را می شناخت می دانست که بین او و اتومبیل های کارت و مسابقه ای، یک رابطه خاصی وجود دارد. او می توانست آنها را بشنود و احساس کند. آندری لُس می گوید که اراده آهنین ، نظم و انضباط، و میل به قهرمانی با هر قیمتی، و البته که شانس و موفقیت، همه عواملی بودند که پیروزی وی را در مسیرهای مختلف، تامین می کرد:

“برای موفق شدن در کاری، مهم است که در زمان و مکان مناسبی قرار گرفته باشی. این یک قاعده است که به طور یقین نسبت به مایکل شوماخر نیز صدق می کند. در آن زمان، هنگامی که در سال ۱۹۹۶ او به تیم فراری پیوست، در فرم ایده آلی قرار نداشت. اما بر روی شوماخر حساب ویژه ای باز شده بود. به پیشنهاد او، از متخصصان پیشرو در دیگر تیم ها، از جمله تیم بنتون که قبلا با آنها همکاری داشت، دعوت به عمل آمد، و او به همراه آنان اولین جام قهرمانی را طی دو سال پیاپی، کسب کرد. در نتیجه، پیرامون شوماخر در تیم فراری گروهی متشکل از متخصصین حرفه ای، احاطه شد. راز شوماخر در این واقعیت نهفته است که او قادر به جلب و تقویت تیم برای انجام وظایف خاص خود بود. هدف والای آنان، قهرمانی مسابقات، نه فقط برای یک دوره بلکه برای چندین دوره ی متوالی بود.

هفت بار قهرمان جهان در معتبر ترین کلاس مسابقات اتومبیل رانی ” فرمول ۱″، دو دوره نایب قهرمانی جهان و سه بار دارنده ی مدال برنز، از سوابق متعدد شوماخر است. موفقیتهای این راننده ی آلمانی متشکل از ۹۱ برد ، ۲۶۹ جایزه بزرگ، ۶۸ موقعیت مناسب استارت و چهار پیروزی تیمی، است. با این حال، نباید فکر کرد که او همیشه با شانس و موفقیت همراه بوده است. مایکل با پنج حادثه ی جدی روبرو بود، که هر کدام از آنها می توانست نه تنها باعث پایان کار حرفه ای او بلکه زندگی او را نیز تهدید کند. کافی است حادثه ی سال ۱۹۹۹ جایزه بزرگ “فرمول ۱” در انگلستان را به یاد آوریم. در ثانیه ۳۰ ام، زمانی که داوران به علت برخورد خودروها در تلاش بودند تا از ادامه ی مسابقه جلوگیری کنند، شوماخر که از این موضوع مطلع نبود، به مبارزه با اِدی ایروین، هم تیمی خود ادامه می داد. در یکی از پیچ ها اتومبیل مایکل کنترل خود را از دست داد و از مسیر اصلی منحرف و به دیوار محافظ لاستیکی، برخورد کرد. در ابتدا به نظر می رسید که هیچ اتفاق بدی پیش نیامده است، اما زمانی که امدادگران شوماخر را از ماشین بیرون آوردند، مشخص شد که فاجعه ای رخ داده است.

مایکل، راننده ی افسانه ای، آن روز را چنین به یاد می آورد: “من ناگهان احساس کردم که ضربان قلبم آهسته تر و آهسته تر می شود، و سپس همه چیز متوقف شد. فکر کردم که من در راه حرکت به سوی آسمان هستم. این یک تجربه جالب بود “.

پس از گذراندن یک دوره ی دراز مدت درمانی و بازپروری ، بسیاری امیدوار بودند که شوماخر در نهایت برای کسب پیروزی و دریافت جایزه، بی فکر نکرده و جان خود را به خطر نیاندازد. اما بر عکس، وی با پشتکاری دیوانه واری، رانندگی خطرناک و توام با ریسک خود را بیشتر کرد، گویا با آن دنیا، بازی “مرگ و زندگی” را شرط بسته بود. بنابراین شوماخر همواره در حال مبارزه برای کسب برتری خود بود. آندری لُس در این زمینه می گوید:

“از همان ابتدای فصل اول در ” فرمول -۱ ” مشخص شد که برای او هیچ مرجعی وجود ندارد. او هرگز در مقابل ورزشکاران نامدار هراسی به دل راه نداد، و در مبارزه با آنان پیروز میدان بود”.

در پایان دسامبر سال ۲۰۱۳ ، جهان با یک خبر غیر منتظره روبرو شد: راننده ی نامدار، که فعالیت حرفه ای خود را در سال ۲۰۱۲ به پایان رسانده بود، در کما به سر می برد. علت آن، وقوع یک حادثه در کوه های آلپ فرانسه بود. مایکل شوماخر، دوست دار ریسک و سرعت، در هنگام اسکی، از مسیر خود منحرف، و سر او به صخره ای سنگی برخورد کرد. تا به امروز وضعیت وی حتی پس از انجام چند عمل جراحی، بحرانی است.

پزشکان برای زندگی مایکل در تلاش هستند. هنوز ابراز هرگونه پیش بینی زود است: هیچ کس زندگی وی را تضمین نمی کند. اما در ادامه هر اتفاقی هم که نیافتد، مایکل شوماخر برای میلیون ها نفر به یک انسان بی نظیر و شکست ناپذیر افسانه ای تبدیل شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*