تشخیص شلوار لی (جین) با کیفیت | سایت تفریحی پُرِپُر

تشخیص شلوار لی (جین) با کیفیت

چگونه می‌توانید یک شلوار جین (لی) باکیفیت بخرید؟

jeans

jeans

کمتر کسی را می‌توان یافت که تابه‌حال از شلوارهای جین یا لی استفاده نکرده باشد، شلوارهایی که به خاطر کیفیتی که پارچه آن‌ها دارد و البته نوع خاص ظاهرش موردتوجه بسیاری قرارگرفته‌اند، اما حال می‌توانید یک شلوار جین باکیفیت را از نوع نامرغوبش تشخیص دهید و یک شلوار مناسب و زیبا برای خود خریداری کنید. با پُرپُر همراه باشید تا شمارا ضمن آشنایی کلی با تاریخچه و انواع شلوار برای یک خرید موفق هم راهنمایی کنیم.

«تاریخچه»

شلوار جین به شلوارها یا بهتر است بگوییم البسه‌ای اطلاق می‌شود که از جنس نوعی پارچه بانام دنیم و یا Dungaree دوخته‌شده باشند. دنیم یک نوع از پارچه است که مطمئناً شما با ساختار آن با توجه به شلوارهای جین قدیمی آشنا هستید، پارچه‌ای با راه‌راه‌های ریز و البته جنس نسبتاً ضخیم و خشن که برای ساخت لباس یا معمولاً شلوار استفاده می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید ما به این نوع شلوارها به اصلاح «لی» یا همان «جین» می‌گوییم که این نام‌گذاری برمی‌گردد به برندی که از نخستین تولیدکنندگان شلوار جین بود که نام این شرکت“Lee” بوده است. این نوع شلوار بنا بر آنچه در تاریخ آمده است، از سال ۱۸۷۳تولیدشده‌اند و در سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۰ به اوج محبوبیت رسیدند.

واژه جین یا جینز “jeans”  هم از یک عبارت ایتالیایی به معنی “آبی از جنوا” گرفته‌شده است. این پارچه مبدأ فرانسوی ایتالیایی دارد.

شناسایی شلوار باکیفیت:

۱- شلوار با وزن بیشتر و سنگین‌تر را انتخاب کنید:

پارچه مرغوب دنیم دارای ضخامت و نسبتاً خشن و زبر است همه‌ی این‌ها باعث می‌شود تا یک شلوار جین مرغوب معمولاً دارای وزن بیشتر و سنگین‌تر از سایر شلوارها باشد. شما به‌راحتی با گرفتن چندین شلوار در دست می‌توانید متوجه تفاوت وزن آن‌ها شوید. همچنین یک شلوار جین باکیفیت معمولاً دارای بافتی نسبتاً قابل دید و لمس است و کمی هم به زبری و خشنی میزند. البته در رابطه با این مورد باید بگوییم که برخی از شلوارها چون چندین بار شسته می‌شوند این ویژگی خود را از دست می‌دهند.

jeans

jeans

برخی هنگام خرید نگران‌اند که شاید این نوع شلوارها بااینکه جنس مرغوبی دارند ولی در هنگام استفاده خیلی راحت نیستند که باید بگوییم این احساس به خاطر شلوارهای قبلی کم کیفیت است، که شما با چندین بار استفاده از یک شلوار باکیفیت هم به آن عادت می‌کنید و هم اینکه آن شلوار پس از مدتی کمی نرم‌تر و قابل‌انعطاف‌تر می‌شود.

۲- شلوار با دوخت‌های منظم و دقیق و باکیفیت را انتخاب کنید:

دفعه بعد که برای خرید یک شلوار جین اقدام می‌کنید پس از بررسی جنس شلوار جین که در بالاتر به آن اشاره کردیم نوبت به دوخت‌های شلوار جین می‌رسد که باید به آن بسیار دقت کنید. موضوعی که با یک نگاه تا حدودی به کیفیت و اصالت شلوار جین می‌توانید پی ببرید. ابتدا به سراغ دوخت‌های کنار شلوار و جیب‌ها  بروید و آن‌ها را بررسی کنید.

jeans

jeans

شما علاوه بر بررسی ظاهر دوخت‌ها که باید کاملاً دقیق و منظم باشند باید به نوع دوخت‌ها هم نگاه کنید که بدون بیرون‌زدگی یا نخ کش شدن و باز شدن و البته محکم باشند. همچنین وجود دوخت‌های دوبل که دو دور دوخت در کنار هم به‌موازات هم هستند و همچنین دوخت‌های زنجیره‌ای هم می‌توانند نکات مثبت برای خرید یک شلوار باکیفیت باشند. ( وجود دوخت‌های منظم، محکم و با نخ ضخیم و البته دو نکته بالا ازجمله نشانه‌های اکثر شلوارهای برند هستند) شما همچنین با کشیدن شلوار با دست‌های خود در ناحیه دوخت‌ها تا حدودی به محکم بودن و ایستا بودن دوخت‌ها می‌توانید پی ببرید.

jeans

jeans

۳- شلوارهای جین کشی:

برخی از شلوارهای جین مخصوصاً شلوارهای جینی که توسط بانوان و خانم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد دارای خاصیت کشیده شدن هستند که این موضوع تا حدودی نمی‌تواند یک فاکتور منفی برای شلوار باشد ولی چگونه؟ همان‌طور که گفتیم شلوارهای جین باکیفیت از شلوارهای جین کشی کمی متفاوت هستند ولی ازآنجایی‌که سلیقه و مدگرایی به این سمت قدم برداشته است ناچار تولیدکنندگان معروف شلوار جین هم سعی کرده‌اند خودشان را با فاکتور کشسانی بودن جین وفق دهند.

    jeans

jeans

اگر شما از آن دسته از افراد علاقه‌مند به این نوع شلوارها هستید باید چند نکته را هنگام خرید به خاطر بسپارید که  در ابتدا به دنبال برچسب یا آن قسمت مشخصات نوشته‌شده بر روی شلوار بگردید در شلوارهای باکیفیت درصد کشیدگی آن‌ها بر روی آن‌ها نوشته‌شده است.

این عبارت معمولاً به انگلیسی و با کلمات“Lycra” یا“spandex” یا“stretch” مشخص می‌شوند و در جلوی آن‌ها معمولاً عددی به‌عنوان درصد کشیدگی در نظر گرفته می‌شود که شلوارهای مرغوب هیچ‌گاه بیشتر از ۱ (باوجود کشی بودن و چسبان بودن شما در آن راحت هستید) یا نهایتاً ۲ درصد نمی‌شوند و عدد بیشتر از ۲%معمولاً نشانه پایین بودن کیفیت شلوار است که هم زود پاره می‌شوند وهم اینکه با یک‌بار شست‌وشو حالت خود را از دست می‌دهند.

برخی شلوارها هم فاقد این مشخصات هستند که این خود گویای همه‌چیز است.

۴- طراحی و نشانه‌های یک شلوار  جین مرغوب:

نکته دیگر که ازجمله شاخصه‌های ظاهری است، طراحی و نوع ظاهر شلوار است که تا حدودی شمارا در خرید یک شلوار مرغوب راهنمایی می‌کند. اولین نکته تکمه یا همان دکمه‌های شلوار است که در تقریباً تمام شلوارهای ارجینال معمولاً به‌وضوح نام سازنده شلوار بر روی آن درج‌شده است همچنین پین‌ها یا میخ‌هایی که این دکمه‌ها را بر روی شلوار نگه‌داشته‌اند هم می‌تواند دیگر نشانه شلوار مرغوب باشد و اگر شلوار جین مجهز به زیپ است که در این روزها کمتر این مدل یافت می‌شود هم باید دارای یک زیپ محکم و روان باشد که در این نوع  حرفی یا علامتی از شرکت سازنده بر روی آن درج‌شده است همچنین این زیپ‌ها جوری طراحی‌شده‌اند که اگر دسته آن را به سمت پایین قرار دهید قفل‌شده و تا دسته یا گیره آن را بالا نیاورید ماشین زیپ از جایش تکان نمی‌خورد. وجود هرگونه مواد پلاستیکی یا بی‌کیفیت در طراحی شلوار هم نشانه بی‌کیفیت بودن آن است.

jeans

jeans

برخی شلوارها هم از نوعی پارچه در قسمت داخلی کمر بهره می‌برند که با عنوان عرق‌گیر شناخته می‌شوند که وجود این مورد یک نکته مثبت به‌حساب می‌آید. همچنین وجود طرح‌های بزرگ و عجیب و قریب بر روی شلوار مخصوصاً جیب پشتی هم به‌هیچ‌وجه نشانه باکیفیت بودن شلوار نیست.

jeans

jeans

۵- قیمت:

تمام نکاتی که در بالا به آن اشاره شد ماکزیمم توجهی بود که شما برای خرید یک شلوار باکیفیت می‌توانستید به آن توجه کنید. بنابراین شلوار جینی که تمام مشخصات بالا را داشته باشد احتمالاً شلواری گران‌قیمت به‌حساب می‌آید. بنابراین شما با توجه به مبلغی که برای یک شلوار خوب در نظر گرفته‌اید می‌بایست یک تعادل بین هزینه و کیفیت برقرار کنید و با توجه به همه این نکات یک شلوار باکیفیت متناسب با بودجه خود تهیه کنید.

هرچند در بسیاری از مواقع شما اقدام به پرداخت مبلغی گزاف می‌کنید که کمتر مشخصات بالا در شلوار مورد تأیید شما یافت می‌شود.

 

یک نظر

  1. ممنون از مطلب خوبتون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*