تصویری گویا از طوفان غبار یا هبوب در تهران | سایت تفریحی پُرِپُر

تصویری گویا از طوفان غبار یا هبوب در تهران

این عکس که ۱۲ خرداد گرفته شده است، توفان غباری که تهران را در این روز فراگرفت، نشان می‌دهد. این توفان غبار یا هبوب باعث کشته شدن دست کم پنج نفر شد.

tehran-storm

 Dust Storm  یا هبوب به معنای جریان شدید و ناگهانی باد  و هوا است که دقیقا توصیف‌کننده کاری می باشد که این توفان‌ها انجام می‌دهند. توفان غبار هنگامی ایجاد می‌شود که در پیشاپیش یک توفان تندری (توفان همراه با رعد و برق) هوا به سمت پایین فشرده شده و غبار و خرده‌ریزها را از روی زمین بلند کند. به طور معمول این توفان‌ها بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد و سرعت‌شان به حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است .این طوفان  می‌تواند در طول چند دقیقه دیواری از غبار به ارتفاغ ۳ هزار متر ایجاد کند. داست استورم ها در مناطق خشک و غبارآلود رایج هستند. این توفان‌ها اغلب در صحرای بزرگ آفریقا و شبه‌جزیره عربستان و نیز در غرب آمریکا رخ می‌دهند. بادهای قوی ناشی از این توفان ممکن است با آسیب‌رساندن به درختان برای انسان ها مخاطراتی را ایجاد کنند. غبار بلندشده نیز ممکن است برای کودکان، سالمندان و افراد بیمار مشکل ایجاد کند و همچنین باعث اختلال در حمل و نقل هوایی شود. در تهران این پدیده غیر منتظره به خاطر گرم شدن زیاد هوا و برخورد یک جریان هوای سرد  پایین رونده به صورت تصادفی با هوای گرم موجود تشکیل شد. سازمان هواشناسی تشخیص این پدیده را غیر ممکن اعلام کرده است.

یک نظر

  1. جالبه وقتی پیش بینی میکنن هوا ابری و بارونیه برعکس هوا آفتابیه اینیم ک اعلام کردن غیر ممکن, نبوده بلکه با اینکه چندین ساله که پیش بینی انجام میدن ولی نباید تقصیر رو بندازن سر غیر ممکن بودن چرا نمیگن اطلاعاتشون کم بوده و علمشو ندارن ?

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*