روش های خانگی درمان زگیل پوستی و میخچه | سایت تفریحی پُرِپُر

روش های خانگی درمان زگیل پوستی و میخچه

روش های خانگی درمان زگیل پوستی و میخچه

زگیل ضایعه پوستی موضعی است که  که گاهی در دست و پا و یا بر روی پوست صورت توسط ویروسی از خانواده ی papillomavirus انسانی (HPV) ایجاد میشود.

Plantar-Wart (3)

زگیل ها مسری هستند  ولی اغلب تنها اعضای یک خانواده و یا مکانی که افراد بیشترین ارتباطات فیزیکی را با هم دارند؛ نظیر استخرها و یا کارکنان یک بخش را درگیر میکنند؛ چرا که انتقال ویروس معمولا  از طریق تماس مستقیم پوست با پوست یا از طریق تماس با وسایل آلوده و بالاخص در محیط مرطوب صورت می‌گیرد لذا مراقبت و حفظ بهداشت شخصی در خانواده ها و  اماکن مرطوب نظیر استخرها و سواحل دریا  به صورت عدم استفاده از دمپایی های مشترک در استخر و عدم استفاده از حوله های مشترک در خانه ها بیشترین اهمیت را پیدا می کند.

Plantar-Wart (7)

 این ضایعات پوستی بیشتر مواقع فقط در یک بخش بدن ظاهر می شوند (مثل دست یا پا) و در طول زمان منتشر نمی شوند.

شکلهای مختلف زگیل:

زگیل

wart

  • زگیل های گنبدی که در پشت انگشت های دست و پا و زانو ظاهر می شوند
  • زگیل های کف پایی که در انتهای پا و کف پا دیده می شوند
  • زگیل های صاف که مسطح هستند و ممکن است در صورت ، پاها و سایر اعضای بدن دیده شوند ، حتی در تعداد زیاد
  • زگیل های زیر ناخنی
  • زگیل های نخی که به صورت رشته هایی بلند و اغلب بر روی صورت ظاهر می شوند

Plantar-Wart (1)

علاوه بر روش های متداول دارویی پزشکی نظیر محلول ها و پمادها و یا  انجماد و لیزر ، و بعضی روش های ذکر شده در طب سنتی، در طب فولکوریک ایران، چند روش قدیمی برای از بین بردن زگیل، از  روش های نیاکانمان به ارث رسیده است؛

  1. یکی از ساده ترین راه های درمان زگیل پوستی و میخچه، قرار دادن  سیر له شده بر روی زگیل یا میخچه، دو تا سه بار در هفته  و یا تا زمان خوب شدن زگیل یا میخچه   هر بار  به مدت نیم ساعت است. معمولا بعد از دو تا سه بار انجام این عمل، زگیل  و یا میخچه کاملا خوب می شود.
  2. یکی دیگر از روش های تجربه شده که سریعا زگیل را بهبود می بخشد؛ مالیدن  شیره ی برگ درخت انجیر  بر روی زگیل است. در این روش؛ یک عدد برگ انجیر را از درخت جدا کرده و شیره ی سفید بیرون زده از انتهای برگ انجیر را مستقیما بر روی زگیل قرار می دهیم. در خیلی از موارد؛ حتی یک بار استفاده از این روش به از بین رفتن کامل زگیل می انجامد ولیکن درباره بسیاری از زگیل ها؛ این عمل می بایست چند بار و تا زمان از بین رفتن کامل زگیل تکرار شود.
  3. روش دیگر متداول برای از بین بردن زگیل های دست و اندام ها؛ استفاده از محلول نمک بسیار غلیظ است. به این صورت که دست یا اندامی که بر روی آن زگیل مشاهده می شود را شسته و سپس در محلول اشباع نمک در آب نسبتا  داغ، آن اندام را لااقل بیست دقیقه تا نیم ساعت نگه می داریم. با تکرار هر روزه ی این عمل، پس از چند روز، زگیل پوستی کاملا خوب می شود.
  4. در صورت بروز زگیل بر روی پوست صورت؛ به دلیل عدم امکان استفاده از روش بالا برای بهبود زگیل، از قرار دادن خمیر نمک بر روی زگیل استفاده می شود. این روشی ساده است که معمولا به صورت متداول برای از بین بردن جوش های چرکی صورت نیز به صورت زیر به کار می رود:

Plantar-Wart (10)

نمک و بالاخص نمک دریایی  از مواد طبی خانگی و در دسترس است که علاوه بر کارایی های مختلف نظیر تاثیر در درمان زگیل، می تواند کمک کند تا باکتری های موجود در جوش های چرکی کشته شوند و منافذ پوستی پاکیزه بمانند. به این منظور کمی نمک دریایی را برداشته و مقداری آب جوش بر روی آن بریزید تا خمیری شکل شود. پس از آنکه خمیر سرد شد و دمای آن به دمای اتاق رسید مقداری ازاین خمیر را بر روی جوش یا زگیل قرار دهید. در مورد جوش ها صبر کنید تا کاملا خشک شود و سپس محل را با آب بشویید. این عمل باعث کشته شدن باکتری ها شده و اجازه نمی دهد تا جوش چرکی در صورتتان اثر و لکه ای باقی گذارد. ولی در مورد زگیل ها؛ این مدت حداقل باید بیست دقیقه تا نیم ساعت در روز باشد.

Verruca treatment

فریز کردن زگیل و میخچه

       ۵٫ استفاده از خمیر نمک با عسل  به دلیل امکان مدت زمان بیشتری که عسل می تواند نمک را بر روی جوش   نگه داشته و باعث تاثیر گذاری بیشتر نمک بر ضایعه شود؛ موثر تر به نظر می رسد.  همچنین استفاده از خمیر نمک، بالاخص  نمک دریایی بعلاوه کمی عسل به مدت چند روز و هر بار بیست دقیقه تا نیم ساعت، بر روی زگیل، می تواند باعث از بین رفتن زگیل ها شود.  بعلاوه استفاده از خمیر نمک و عسل  بر روی پوست و محل رویش موهای زائد، بعد از اپیلاسیون و از ریشه بیرون کشیدن موهای زائد صورت، به مرور منجر به از بین رفتن موهای زائد صورت و پوست می شود.

      ۶٫ در کتاب دائره المعارف بزرگ طب اسلامی – مرحوم آیه الله مصطفی نورایی آمده که ضماد گوشت اردک باعث بهبود زگیل می شود.

Plantar-Wart (5)

یک نظر

  1. سلام مرسی از مطلب خوبتون.ازتون ممنونم امیدوارم که همیشه موفق باشید.ارادتمند همیشگی شما عزیز بزرگوار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*