چین و دانستنیهای جالب | سایت تفریحی پُرِپُر

چین و دانستنیهای جالب

چین این روزها به عنوان یکی از کشورهای صنعتی دنیا شناخته می شود و تقریبا تمام افراد دنیا حداقل یک وسیله چینی همراه یا در خانه شان دارند که روزانه از آن استفاده می کنند. این کشور غیر از کپی کاری و تولید انبوه موارد قابل ذکر دیگری نیز دارد.

09876543
اختراع فوتبال

امروز بسیاری از انسان ها فکر می کنند فوتبال به وسیله انگلیسی ها اختراع شده است و اولین تیم ها در این کشور بوده اما به نظر می رسد این کشور تنها این ورزش را از چین به سرقت برده است. چینی ها در قرن های دوم یا سوم پیش از میلاد فوتبال را اختراع کرده اند. طبق بررسی های به عمل آمده این ورزش در منطقه ای به نام  “کوآی” پدید آمده است و اسم اولیه آن “کوجو” به معنای شوت کردن توپ با پا بوده است.

مسیحیان چینی از ایتالیا بیشتر است

با توجه به گسترش بسیار زیاد مسیحیت در این کشور تعداد مسیحیان چین به ۵۴ میلیون نفر رسیده است اما ایتالیا که مرکز مسیحیان دنیا شناخته می شود تنها ۴۷ میلیون مسیحی دارد و این بدین معنی است که ایتالیا ۱۲ درصد کمتر از چین مسیحی در خود جای داده است.

بچه هایی با نام المپیک

المپیک سال ۲۰۰۸ برای چینی ها به عنوان یک نقطه عطفی شناخته می شود به طوری که تمامی مردم این کشور علاقه خاصی به این مسابقات داشتند. از ابتدای سال ۲۰۰۰ که پکن به عنوان میزبان المپیک انتخاب شد نزدیک به ۴۰۰۰ بچه به نام”َAoyun” که به معنی المپیک است نام گذاری شدند. این موضوع به این جا ختم نمی شود و ۴۰۰۰ کودک دیگر نیز به نام “۵ دوست” که شعار این مسابقات بود نام گذاری شدند.

۴۵ بیلیون چوب غذا

همانطور که می دانید اصلی ترین وسیله غذا خوردن در چین “chopstick” یا همان چوب غذا است. چینی ها سالانه ۴۵ بیلیون جفت از این چوب ها استفاده می کنند این تعداد چوب معادل ۲۵ میلیون درخت بزرگ و بالغ است.

زندگی با روزانه کمتر از ۱ دلار

فقر در کشوری که بیش از ۱٫۵ میلیارد نفر جمعیت دارد امری عادی است اما در چین ۲۰۰ میلیون نفر زیر خط فقر ۱٫۲۵ دلار در روز زندگی می کنند. این در حالی است که از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۴ پانصد میلیون نفر از زیر خط فقر خارج شده اند.

نوشیدن آب آلوده

۲۰ درصد از جمعیت جهان در چین زندگی می کنند اما این کشور تنها به ۷ درصد از آب های جهان دسترسی دارد. این امر باعث شده است که مشکل آب آشامیدنی در این کشور از مرز خطر عبور کند به طوری که ۹۰ درصد از آب های زیرزمینی و همچنین ۷۵ درصد از دریاچه ها و رودخانه ها آلوده هستند. نزدیک به ۷۰۰ میلیون نفر در چین روزانه از اب ها آلوده می نوشند.

بستنی و ماکارونی از اختراعات چینی ها

مخلوط یخ زده شیر و برنج برای اولین بار ۲۰۰ سال قبل از میلاد در چین ابداع شد که نمونه اولیه بستنی بوده است. همچنین کاسه ها و نشانه هایی از غذاهای رشته ای در آثار ۴۰۰۰ هزار سال پیش چین دیده می شود که نشان می دهد آن ها قبل از ایتالیا به ماکارونی دست پیدا کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*